Kiedy należy zmienić opony na zimowe?

Wraz z początkiem października i nadejściem pierwszym chłodnych dni, większość kobiet przegląda swoje szafy w celu wymiany garderoby na nadchodzącą zimę. Mężczyźni tymczasem główkują się nad tym, kiedy wymienić opony w swoich samochodach na zimowe. Co roku zostajemy z tym samym problemem, ponieważ trudno jednoznacznie ocenić kiedy dokładnie warto odwiedzić zakład wulkanizacji.

Co do zasady, nie warto sugerować się kalendarzem i wyznaczać granicznej daty – nie to bowiem determinuje porę na zmianę ogumienia. Mechanicy i wulkanizatorzy ocenili, że przyjąć należy kryterium temperatury, przy której należy zdecydować się już na wymianę opon. Średnią, przyjętą wysokością jest 7 stopni powyżej zera. Gdy takie temperatury mamy za oknem to najwyższa pora na wymianę opon z letnich na zimowe. Nie należy jednak czekać z tym do ostatniej chwili. Często już koniec października i początek listopada to okres wzmożonego ruchu na stacjach wulkanizacji.
Przy wymianie opon warto bacznie obserwować klimat i zmieniającą się temperaturę. Bywały już bowiem przypadki śniegu za oknem w październiku, a także ciepłych dni z początkiem grudnia. Należy jednak pamiętać o kryterium temperatury, oraz mieć na względzie to, że pomiarów należy dokonywać o czasie, kiedy używamy samochodu. Często bowiem temperatura w nocy lub nad ranem jest sporo niższa niż w ciągu dnia.

admin4 BLOG, PORADNIK